Omekšavanje vode

Omekšavanje vode (uklanjanje kamenca iz vode) je proces smanjenja sadržaja soli kalcijuma i magnezijuma, u slučaju kada se u postojeći sistem vodosnabdevanja uključuje voda iz novog izvorišta sa većom tvrdoćom.

Omekšivači

Omekšavanje vode je postupak zamene jona kalcijuma (Ca) i magnezijuma (Mg) iz soli tvrdoće vode jonima natrijuma (Na), a izvodi se uređajima koji se nazivaju omekšivači, kojima se uklanja kamenac iz vode.

Osnovni cilj omekšavanja vode za piće je zaštita kućnih instalacija tople i hladne vode od kamenca.

Za omekšavanje se koristi reagensni metod sa kalcijum hidroksidom i natrijum karbonatom, kao i jonski izmenjivači.

Hemikalije za omekšavanje vode se koriste nezavisno jedna od druge ili zajedno.

Omekšavanju se može podvrći celokupna količina vode ili samo jedan njen deo.

·U prvom slučaju - omekšana voda ima veliku pH vrednost, koja se mora neutralisati.

·U drugom slučaju - posle mešanja sa delom vode koja nije omekšavana, visoka pH vrednost se neutrališe.

Opšte je poznato da tvrda voda uzrokuje pojavu kamenca, a za to je zaslužna tvrdoća karbonata. Kalcijum i magnezijum bikarbonat su nestabilne soli koje se razlažu, naročito na povišenim temperaturama. Nastali karbonati CaCO3 i MgCo3, talože se na postrojenjima i formiraju vrlo čvrste naslage zvane kamenac u vodi.

Omekšavanje vode - prednosti

Prednosti omekšane vode su prvenstveno u tome što nema kamenca. Staklena ambalaža isprana mekom vodom je kristalno bistra, tekstil opran mekom vodom mnogo je mekši jer na njegovim finim vlaknima nema kristalizacije kamenca. Pored toga značajno smanjuje potrošnju deterdženta.