Prečišćavanje vode u bazenu - Dezinfekcija

Prečišćavanje vode u bazenu - Dezinfekcija - Javni i kućni bazeni - otvoreni zatvoreni

Koji su ciljevi prečišćavanja vode u:
Dezinfekcija vode u bazenu.
Održavanje vode bez patogenih (štetnih) bakterija.
Čuvanje vode od rasta algi.
Vođenje računa da voda nije otrovna ni iritantna za kupače.
Sprečavanje stvaranja nepoželjnih mirisa ili ukusa u vodi.
Sprečavanje nastanka korozije oko bazena.
Sprečavanje stvaranja kamenca u bazenu.

Tretman - Prečišćavanje vode u bazenu

U zavisnosti od bazena, jedna ili više sledećih operacija mogu biti deo celokupnog sistema za prečišćavanje. Bazeni će biti opremljeni sistemom za recirkulaciju, koji se najmanje sastoji od pumpe, filtera, priključnih cevovoda, fitinga, ventila, opreme za dezinfekciju, neophodnih cevnih priključaka na ulazima i izlazima.

Protok i vreme obrade:

Bazen postaje zagađen različitim brzinama. Generalno, što je plića voda, više kupača po kubnom metru i ako je otvoreni bazen, ima veće površinsko zagađenje od unutrašnjeg. Filteri na bazenu moraju biti dovoljni da podnesu potrebnu stopu obrta ili količinu vode potrebne za održavanje čiste i atraktivne vode. Preporučeno vreme obrade janog bazena je 4h prema međunarodnim standardima/smernicama.

Recirkulaciona pumpa:
Recirkulaciona pumpa izvlači vodu iz bazena i provlači je kroz filter ili ona izvlači vodu kroz filter i gura je nazad u bazen. Pumpa mora biti sposobna da ispumpa dovoljno vode kroz sistem i da obezbedi potreban broj obrtaja.

Sistem predfiltracije:
Filtracija je srce cirkulacionog sistema. Sistem za recirkulaciju mora da sadrži sistem za predfiltraciju (poput sita za koš ili sprečavanje da kosa, vlakna i strani predmeti) dođu do pumpe i filtera. To će sprečiti da fizičke nečistoće guše mehanizam filtracije i povećavaju pritisak na pumpi koji može prouzrokovati kvar. Ovo će prouzrokovati prekid rada bazena za korisnike kao i troškove rada.

Glavna svrha filtera je uklanjanje čestica i ostataka iz vode bazena. Postoje različite opcije za sistem filtracije u bazenu.

Kontrola za pH vrednost vode:
Na bazenu se nalaze hranilice kojima se podešava pH vrednost vode. Dodavači za podešavanje pH moraju biti pozitivnog i negativnog tipa pomeranja i mogu se podesiti od nule do punog opsega. Ima električnu blokadu sa cirkulacionom pumpom kako bi sprečio pražnjenje kada recirkulaciona pumpa ne radi.

Dezinfekcija i oksidacija vode

Dezinfekcija vode jedan je od ključnih koraka za tretman svih vrsta bazena, bilo javnih ili privatnih - kućni. Za bazene je neophodna efikasna dezinfekcija vode. Da bi se obezbedila bezbedna voda za kupanje, većina javnih bazena mora slediti stroge standarde i prakse dezinfekcije odnosno prečišćavanje vode.
Odgovarajuća ravnoteža faktora hemije vode obezbediće vodu koja neće oštetiti komponente bazena i koja ne nadražuje kupače. Zatim je neophodno obezbediti dezinfekciju vode kako bi se sprečilo širenje organizama bolesti sa čoveka na čoveka i sprečio neželjeni rast bakterija i algi u bazenu.

Sanitacija: Posle filtracije i korekcije pH mikroorganizam mora biti ubijen ili inaktiviran. Najčešći izbor za sanitaciju je hlor, tretmani UV svetlošću i ozonom su efikasni dezinficijensi.

Oksidacija: Organski zagađivači koje filter ne uhvati moraju se eliminisati pre nego što reaguju i formiraju DBP (nusproizvodi dezinfekcije). Hlor, ozon i UV deluju u različitom stepenu na razgradnji hemikalija i nekih recirkulacionih DBP-ova u vodi bazena.

Suzbijanje i uklanjanje algi u vodi bazena

Jedan od ostalih velikih problema koje utiču na kvalitet vode u bazenima, banjama i hidromasažnim kadama je rast algi.
Alge su vrsta jednoćelijske biljke koja živi u vodi i može vrlo brzo da raste kada u vodi nema dovljno deznficijensa da bi se održala pod kontrolom.

Alge će obezbojiti vodu što će dovesti do neprijatnih uslova bazena i slabe bistrine vode.

Vrsta prisutnih algi odrediće najprikladniji način lečenja.

Zelene alge
Zelene alge su najčešći tip i mogu se rešiti šok tretmanom hlora u kombinaciji sa algecidom kako bi se sprečillo njegovo ponavljanje.

Žute alge
Žute ili senfne alge alge je teže rešiti, a zajedno sa odgovarajućim tretmanom udara, zidovi i druge površine bazena ili banje trebaće ručno da se očiste.

Crne alge
Crne alge su jedna od najtežih vrsta algi koje utiču na bazene, a za njihovo uklanjanje može biti potrebno nekoliko tretmana sa šokom.

Takođe će biti potreban jak algecid da bi se zaustavilo njegovo vraćanje i moraće se održavati odgovarajući nivoi hlora. U težim slučajevima crnih algi, jedino rešenje može biti isušivanje bazena ili hidromasažne kade, temeljno čišćenje i ribanje, a zatim dopunjavanje.

Upotreba ultraljubičastog (UV) svetla za lečenje algi u bazenu

Drugi, lakši način lečenja algi je korišćenje ultraljubičastog svetla.

Ova tehnika u potpunosti uništava alge i druge bakterije u vodi.

UV tretman se ugrađuje direktno u sistem upravljanja bazenom i kako voda prolazi kroz UV svetlost, bakterije i alge se ubijaju.

UV sistemi, odnosno UV lampe imaju tendenciju da budu isplativi za rad i mogu se naknadno ugraditi u većinu bazena.

UV tretman se, međutim, neće baviti algama koje su već prisutne i rastu na zidovima vaše hidromasažne kade ili bazena.

Ukoliko imate problem sa bazenom, bilo da je javni ili privatni, a neophodan vam je neki od tretmana vode, budite slobodni da nas u svakom trenutku pozovete.

Vaš Tehnomed.

Апарат за дијализу

Системи дијализе

Апарати за дијализу последње генерације.

Реверсна осмоза цена

Третман воде

Продаја, уградња и одржавање уређаја за реверсну осмозу